Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva reklam-, marknadsförings- och sponsoraktiviteter i anslutning till tävlings- och bilsportverksamhet, handel med artiklar för bilsport, tillverkning och service av racingtillbehör samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget verksamhet består också av tillverkning och försäljning av industriförnödenheter.
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 39 423 | 41 608 | 43 155 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 702 | 3 101 | 2 275 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 944 | 3 342 | 2 273 |
| Årets resultat (tkr) | 2 193 | 2 100 | 1 708 |
| Summa tillgångar (tkr) | 27 746 | 26 354 | 24 076 |
| Antal anställda | 12 | 9 | 9 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 39 423 | 41 608 | 43 155 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 702 | 3 101 | 2 275 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 944 | 3 342 | 2 273 |
| Årets resultat (tkr) | 2 193 | 2 100 | 1 708 |
| TILLGÅNGAR | 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 10 162 | 8 705 | 9 122 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 17 584 | 17 649 | 14 954 |
| Tillgångar (tkr) | 27 746 | 26 354 | 24 076 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 16 298 | 15 106 | 13 784 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 5 719 | 5 579 | 4 924 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 315 | 245 | 116 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 5 413 | 5 424 | 5 252 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 27 746 | 26 354 | 24 076 |
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 12 | 9 | 9 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 285 | 4 623 | 4 795 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 6.8% | 7.5% | 5.3% |
| Soliditet | 73.6% | 72.6% | 72.0% |
| Kassalikviditet | 266.3% | 279.9% | 234.9% |
Bolaget skall bedriva reklam-, marknadsförings- och sponsoraktiviteter i anslutning till tävlings- och bilsportverksamhet, handel med artiklar för bilsport, tillverkning och service av racingtillbehör samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget verksamhet består också av tillverkning och försäljning av industriförnödenheter.